PHP vs PYTHON vs RUBY

Bu yazımızda PHP vs PYTHON vs RUBY dillerinin detaylı karşılaştırmasını bulacaksınız.Bu yazımızı okumadan önce bu dillerin detaylı anlatımınlarını yaptığımız yazımızı okumanızı şiddetle öneririm.Şimdi gelelim bu dillerin kendi aralarındaki karşılaştırmalarına.

Peki Kullanmak ve Öğrenmek İçin En İyi Programlama Dili Hangisi?

PHP,Ruby,Python

Programcıların çoğundan alacağınız yanıt şudur: “Her şeyi hepsiyle yapabilirsiniz”. Hepsi iyi seçenekler. Gerçekten iyi ya da kötü bir cevap yok. Her zaman neyi başarmak istediğinize bağlıdır.

Bir programlama dili öğrenmek için bir adım atarsanız, muhtemelen projeleriniz için kullanmak üzere yerleşik framework’ler kullanacaksınız. Temel olarak, bir web framework’ü, uygulamanızı geliştirmenizi kolaylaştırır. Çoğu sitenin ortak bir işlevi vardır (oturumları işleme ve veri doğrulama gibi) ve bir framework, her web sitesi oluşturduğunuzda bunu yeniden yazmanızı engelleyen bir şeydir.

PHP’yi zaten öğrenmeye başladıysanız, birkaç sayıda geliştirilmiş CMS framework’ü  vardır. En popüler PHP CMS’si WordPress, Joomla ve Drupal’dır ve çoğu eklenti yüklüdür. Birkaç günlük sabırla ve öğreticilerden geçerek yenilerini kolayca yazabilirsiniz.

Oldukça iyi olan başkaları da var, ancak popüler olanları kullanmak desteği hızlı bir şekilde bulma veya ihtiyaç duyabileceğiniz eklentiyi bulma olasılığınızı artırır. Python için, size oldukça iyi bir araç kiti sağlayan Django ve CherryPy web framework’ü vardır.

Ruby’ye giderseniz, biraz daha sınırlı olacaksınız (çünkü dil daha yeni olduğu için) ancak temel çerçevesi Rails’tir. Ayrıca, kodlarınızla ilgili bir sorunla karşılaşmanız durumunda hızlı bir şekilde yanıt bulabilmeniz için hangi dilin en iyi desteği sunduğunu da düşünmelisiniz.

PHP, HTML sayfaları oluşturmak için en iyi dildir

Python, genel amaçlı bir programlama dilidir. Web uygulamaları, tarayıcılar, arka plan yordamları ve masaüstü GUI uygulamalarından neredeyse her şeyi oluşturmak için kullanılabilir.

Ruby, veri varlıklarının web uygulamasını hızlı bir şekilde oluşturmada en iyisidir, böylece sorgu işlemleri yerine özel işlevlere odaklanabilirsiniz: ekleme, güncelleme ve silme.

Ve bu kadar. Umarım hangi programlama dilini öğreneceğinize dair bir genel bakış bulursunuz.Umarız bu yazımız siz kullanıcılarımıza fayda sağlamıştır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

RESOURCE

Leave a Reply