Programlama dillerinin kronolojik sıralaması ve özellikleri

Programlama Dillerinin Tarihi
Programlama Dillerinin Tarihi

Bugün geçmişten günümüze kadar olan programlama dillerinin tarihi ve özelliklerini sizler için inceleyeceğiz.Umarız ki sizlere fayda sağlar.

Fortran

Fortran, sayısal hesaplama ve bilimsel hesaplamaya uygun genel amaçlı, zorunlu bir programlama dilidir. Yarım yüzyılı aşkın süredir kullanılan Fortran, IBM tarafından 1957’de hem bilimsel hem de mühendislik uygulamaları için geliştirildi.  FORTRAN ilk çıktığında, yüksek seviyeli dillerde yazılan programların, direk olarak makine dilinde yazılan kodlara göre optimizasyon, yani hız sorunu yaşayacağı düşünülüyordu. Ayrıca, bu dönemde bilgisayar teknolojisi daha yeni yeni gelişmekteydi; ve yeni bilgisayarlar bir öncekilerden bir hayli farklı bir yapıya sahipti. Yine de FORTRAN programlama dili, önceden yazılmış programların daha yeni bilgisayarlarda da çalıştırılabilmesini olağan kıldığından hızla yaygınlaştı.

Algol 68 (1968)

Algorithmic Language 1968’in kısaltması olan Algol 68, Algol 60’ın halefi olarak tasarlanmış zorunlu bir programlama diliydi. Daha geniş bir uygulama alanı ve titizlikle tanımlanmış sözdizimi ile, bu dil uygulanmadan önce tam olarak tanımlanmış ilk dildi.

Pascal (1970)

Fransız matematikçi Blaise Pascal’ın onuruna adlandırılan bu programlama dili Niklaus Wirth tarafından geliştirilmiştir. Pascal, programcıların kendi karmaşık veri türlerini tanımlamalarını sağladı ve listeler, ağaçlar ve grafikler gibi dinamik ve yinelemeli veri yapıları oluşturmayı kolaylaştırdı. ALGOL dilinden esinlerek oluşturulan, PASCAL, programlamayı öğrenmekte olan yazılımcıların, daha anlaşılır ve hatalara karşı daha korumalı programlar yazmasını hedeflemekteydi.  

C (1972)

Tüm zamanların en yaygın kullanılan programlama dillerinden biri olan C, yapılandırılmış programlama için tasarlanmış genel amaçlı bir dildir. C programı kaynak metni serbest biçimdedir, deyim sonlandırıcı olarak noktalı virgül ve deyim bloklarını gruplamak için ayraçlar kullanılır. C programlama dili ile ilk karşılaşıldığında 1972 yılındaydık. C dili, hem yorumlanarak, hem de derlenerek çalışma imkanı sunuyordu. C programlama dili, UNIX işletim sistemleri için tasarlanan bir programlama diliydi .Aynı anda birden fazla veriyi işleyebilmek, ve verileri karıştırmadan depolayabilmek için gelişmiş bir veri adres pointer (işaretçi) sistemi de bulunduran ilk yazılım diliydi. C dilinin bu gelişmiş hafıza yönetimi özellikleri, kendisinin hızlıca diğer sektörlere de yayılmasını sağladı. C dili o kadar popüler bir dil oldu ki, kendisinden sonra gelen hemen hemen her cihaz C dilini destekler hale geldi. Günümüzde, C programlama dilinin hafıza yönetimini biraz daha kolay hale getiren C++ (1983), ve C dilinin obje odaklı programlama için optimize edilmiş versiyonu olan OBJECTIVE-C (1983) gibi pek çok versiyonu mevcuttur, ve C dili hala pek çok sektör tarafından pek çok alanda kullanılmaktadır. 

C ++ (1980)

Bu programlama dili, esas olarak sistem programlama için tasarlanmıştır, ancak masaüstü, sunucular ve performans açısından kritik uygulamalarda kullanılmak üzere genişletilmiştir. C’nin sözdiziminin çoğunu miras almıştır ve zorunlu, nesne yönelimli ve genel programlama özelliklerine sahiptir. C++ dili, C dilinin açıklarını kapatarak, kendisini, uzun bir süre boyunca en popüler yazılım dili haline getirmişti. Şu anda bile C++ dili en çok tercih edilen dillerden bir tanesidir.

Perl (1987)

Perl, yüksek seviyeli, genel amaçlı programlama dilleri ailesidir. Başlangıçta, Perl için tek dokümantasyon tek bir kılavuz sayfaydı, ancak birkaç revizyon ve değişiklikten geçti. 1987’de UNIX sistemleri için programlar yazan bir yazılımcı, UNIX sistemlerinin bazı özelliklerini yetersiz, ya da kullanım açısından zor gördüğü için, PERL adını verdiği bir programlama dilinin temellerini attı. PERL dili, genel amaçlı bir programlama dili olarak kullanılabilir. Yalnız, PERL dilinin asıl amacı, yazılımcılar için veri işleme ve hata ayıklama aşamalarını kolaylaştırmaktı. Bu yöndeki yetenekleri, PERL’i büyük veri tabanlarının oluşturulmasında, ve optimizasyonunda tercih edilen bir dil haline getirdi. Bu günlerde PERL, geliştirilip, modernleştirilerek, sadece veri tabanlarında değil, her alanda kullanılan bir dil hale gelmesine rağmen, artık yavaş yavaş, daha yeni dillere karşı popülerliğini yitirmeye başladı.

Python (1991)

Python’un tasarım felsefesi okunabilirliğe odaklanır. Programcıların kavramları C ++ veya Java gibi dillerde mümkün olandan daha az kod satırında ifade etmelerine olanak tanır. Python,1991 yılında kullanıma sunulan, yorumlanarak çalıştırılan bir programlama diliydi. Python’un amacı, yazılan kodların kafa karıştırmadan anlaşılabilir ve akıcı bir şekilde okunabilir olmasıydı.Python’un en büyük özelliklerinden birisi dinamik hata denetimi özelliğinin bulunmasıydı. Dinamik yazım denetimi, Python’un yorumlanarak çalıştırılan bir dil olması sayesinde, Python dilinde yazılan programlarda bir hata olsa bile, bu programların hatasız kısımlarının çalıştırılıp, hata olan kısma kadar programın test edilebilmesini sağlıyordu. Python’un bir başka özelliği de hafıza yönetimini tamamıyla kendi içerisinde otomatik olarak gerçekleştirmesiydi. Python dilinin esnekliği sayesinde, Python, pek çok farklı alanda, pek çok farklı yöntemle kullanılabilen bir dil haline geldi.

Java (1995)

Bu programlama dili, olabildiğince az uygulama bağımlılığına sahip olacak şekilde tasarlandı ve ona çok çeşitli uygulamalar sağladı. Java, farklı pek çok sürümü olan bir dildir, ve sürümler arasında ufak tefek sözdizimi farklılıkları olan bir dildir.  Java’nın başarısının altındaki temel sebep, Java kullanılarak yazılan programların hemen hemen her cihaza uyumlu olup, her cihazda çalıştırılabilmesiydi. Hatta, Java’da yazılan bir program, Java tarafından desteklenen başka bir cihaz için tekrardan derlenmesi gerekmiyordu. Java, bu derece uyumlu olabilmeyi, işletim sistemleri arasında farklılık gösteren komutlardan kaçınarak başarabildi.

PHP (1995)

PHP, hem Web geliştirme hem de genel amaçlı programlama için kullanılan bir sunucu tarafı kodlama dilidir. Bu dil HTML koduyla veya şablon oluşturma motorları ve Web çerçeveleri ile birlikte kullanılabilir. Başlangıçta bir programlama dili olması amaçlanmamıştı, ancak zamanla doğal olarak bu hale geldi. PHP,web üzerinde yorumlanarak çalıştırılan ancak, gerektiğinde, genel amaçlı kullanım için derlenerek de çalıştırılabilen bir dildir. Günümüzde hala oldukça sık kullanılan bir dildir.

C # (2001)

Bu programlama dili Microsoft tarafından .NET çerçevesinde geliştirilmiştir. Basit, modern ve nesneye yönelik olması amaçlandı. En son C # sürümü 2012’de piyasaya sürüldü. Birçok alanda Java‘yı kendisine örnek alır ve C# da java gibi C ve C++ kod sözdizimine benzer bir kod yapısındadır. 

Programlama Dilleri
Hangi Dillerin Hangi Alanlarda Kullanıldığını Gösteren Bir Tablo

No Responses

Leave a Reply