Ruby: Yorumlanmış, Saf Nesne Tabanlı Programlama Dili

Ruby programlama dili Ruby on Rails ile veya sadece açık kaynak, tam yığın web uygulama framework’ü olan rails ile çalışır. Japonya’da Yukihiro Matsumoto tarafından geliştirilen dinamik, zorunlu nesne yönelimli bir programlama dilidir.

Perl, Eiffel ve Smalltalk’tan etkilendi. Dinamik tip sistemi ve otomatik hafıza yönetimine sahiptir.

Ruby

Ruby’nin Avantajları

Açık kaynaklı

Birden çok platformda çalışır

Köprü Metni Biçimlendirme Dili’ne (HTML) gömülebilir

Çok Üst Düzey Bir Dil (VHLL)

Veri yöntemlerinin nesneler içinde kapsüllenmesini sağlar

Saf OOP (Nesneye Yönelik Programlama)

Süper gelişmiş dizgi ve metin işleme teknikleri

DB2, MySQL, Oracle ve Sybase’e kolayca bağlanabilir

Ruby’de yazılan ölçeklenebilir ve büyük programların bakımı kolayca yapılabilir

Yeni geliştiricinin Ruby’yi çok hızlı ve kolay bir şekilde öğrenmesine olanak tanıyan temiz ve kolay bir sözdizimine sahiptir

Basit bir API ile çok iş parçacıklı uygulamalar yazabilme

Gelişmiş dizi sınıfı sunar

Ruby veya C’de harici kütüphaneler yazabilir

Ayrıştırıcı bir belirsizlik algılamadığı sürece “ayrılmış kelimenin” bir tanımlayıcı olarak kullanılmasına izin verir

Daha iyi güvenlik özellikleri

Bir hata ayıklayıcıya sahiptir

Esnek sözdizimine sahiptir

Güçlü dizi kullanımı

Ruby’nin dezavantajları

Öğrenmek zor olabilir

Türkçe kaynaklar bir hayli az sayı da

Diğer programlama dillerine kıyasla daha yavaş işlem süresi (CPU süresi)

Geliştirme ve güncellemeler daha yavaştır

Ruby’yi kim kullanır?

Google Sketchup

GitHub

Shopify

ThemeForest

Popülerlik

Ruby web sitesi alanında,dünya çapında en popüler programlama dillerinde (TIOBE indeksi gibi) ilk 10 arasında yer almaktadır. Büyümenin çoğu, Ruby’de yazılan yazılımın, özellikle Ruby on Rails web çerçevesinin popülaritesine bağlanıyor.

Sözdizimi

Tüm Ruby dosyaları “.rb” uzantısına sahip olacaktır. / Usr / bin dizininde bulunan Ruby yorumlayıcısını kullanarak Ruby kodlarını çalıştırabilirsiniz.

Yeni bir programlama dili öğrenmek çok zaman alabilir ve oldukça sıkıcı olabilir.

Ama öyle değil. Yeni programlama dilleri ile çok şey öğrenirsiniz, özellikle diğer optimize edilmiş olanların geliştirilmiş bir versiyonu olduklarında. Ruby bu tür bir dildir

Ruby nedir?

Ruby, daha önce de söylediğim gibi, çeşitli programlama yaklaşımlarının rafine edilmiş bir kombinasyonudur. Ruby, python’un kolay anlaşılır akışının, Smalltalk’ın zarafetinin ve Perl’in öğrenmesi kolay sözdizimi stilinin mükemmel bir karışımıdır. Ruby, 1990’ların ortalarında Japonya’da ortaya çıkan üst düzey nesne yönelimli bir programlama dilidir (bugünlerde çoğu programlama dilinde olduğu gibi). Zamanla Ruby, ABD ve Avrupa’da da daha baskın hale geldi.

Ruby, dinamik tip sistemi ve otomatik hafıza yönetimi ile ünlüdür. Dinamik tür derken, bir Ruby programında tür denetiminin çoğunun çalışma süresi sırasında yapıldığını kastediyorum, bu da tamsayı ve dize türleri hakkında endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Ruby bunu sizin için yapacak.

Ruby’yi başlatmanın temel amacı, insanların makinelerle etkileşime girmesini ve kodları anlamasını kolaylaştırmaktı. Ruby’nin babası Yukihiro Matsumoto, Ruby’nin makine optimizasyonu için değil, programcı üretkenliği için tasarlandığı konusunda ısrar ediyor.

Çoğu zaman insanlar, özellikle bilgisayar mühendisleri makinelere odaklanır. “Bunu yaparak makine daha hızlı çalışacak. Bunu yaparak makine daha verimli çalışacaktır. Bunu yaparak, makine bir şeyler yapacak. “

Makinelere odaklanıyorlar. Ama aslında, insanların makinelerin programlamasını veya uygulamalarını nasıl önemsediğine odaklanmalıyız. Biz ustayız. Onlar kölelerdir.

Yukihiro Matsumoto

Rails nedir?

Rails, Ruby’de David Heinemeier Hansson tarafından yazılmış son derece verimli bir uygulama çerçevesidir. Rails üzerinde bir web uygulaması geliştirmenin, Java tabanlı bir web uygulama çerçevesine kıyasla on kat daha hızlı olduğu söyleniyor. Rails, kolay (ve hızlı) veritabanı entegrasyonu için kullanılabilen açık kaynak kodlu (elbette!) Ruby tabanlı bir çerçevedir.

Rails, geleneklerden kaçınan ve dinamik bir programlama yapısını benimseyen üstün fikirlerle ünlüdür. Temel uygulama kodu ve güncellenmiş veritabanı, her zaman Rails’in bir programı baştan sona yürütmek için ihtiyaç duyacağı her şeyi içerecektir.

Ruby tabanlı bir programlama dili, bir program yazmanızı kolaylaştıracaktır. Kodlanmış dilden çok İngilizce yazmak gibidir. Programlama dillerinin geleceğidir.

Ruby (ve Rails) Avantajları

Zarif – Daha önce de belirttiğim gibi, bu Ruby’nin gücüdür. Ruby bir programlama dili olarak süper zariftir ve neredeyse İngilizce gibidir. Çaylakların Ruby’yi korkmadan ele geçirmesini kolaylaştıran, İngilizce ile bu benzerliktir.

Kısa ve Güçlü-Ayrıca Ruby, diğer popüler programlama dilleri gibi Nesne Yönelimli Üst Düzey Programlama Dili olduğu kadar diğer diller kadar güçlüdür.

Döngüyü Asla Yeniden Yaratmaz – Rails (Ruby’ye dayalı), döngüyü yeniden keşfetmenize asla izin vermeyecek bir programlama arayüzüdür. Tekrar tekrar kullanılabilen kodlar üretir.

Yerleşik Test – Rails, programcıların test senaryolarını yazmalarını kolaylaştıracak destekleyici kodlar olarak işlev gören kablo ağı ve bağlamaları ile ünlüdür. Ayrıca Rails, programcılar tarafından genişletilebilen basit test taslakları oluşturur.

Geliştirme, Test ve Üretim Ortamları – Rails, projenizi Geliştirme, Test ve Üretim olmak üzere üç farklı ortamda akıllıca başlatır. Her üç ortam da birbirinden biraz farklı davranır ve her biri orijinal yazılım geliştirme yaşam döngüsünü tamamlar.

Sonuç

Ruby’nin dezavantajları vardır ve hepsinden en bariz olanı bu oyunda çok yeni olmasıdır. Hala gelişiyor ve kanıtlayacak çok şeyi var.

PHP ve Python ile ilgili yazılarımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.Bir sonraki yazımızda görüşüne dek kendinize iyi bakın.

Resource

https://tr.wikipedia.org/wiki/Anasayfa

Leave a Reply