WordPress Jetpack Eklentisini Kullanmanın Yararları

Jetpack, mini eklentilerle dolu eksiksiz bir WordPress eklentisi. 30 ayrı eklenti kurmanız gerekiyorsa, her birini bulup yüklemeniz gerekir.

Ancak Jetpack, size tüm bu özellikleri tek bir eklentide sunar. Bugün, Jetpack eklentisinin neyle ilgili olduğunu ve sitenizde nasıl kullanabileceğinizi öğrenecek ve WordPress siteniz için hangi modüllere ihtiyacınız olduğuna karar vermenize yardımcı olacaksınız.

Jetpack Eklenti Özellikleri

Site İstatistikleri
SİTE İSTATİSTİKLERİ

Web sitesi istatistikleri, ziyaretçilerin davranışlarını ölçer ve web sitenizin ayrıntılarını izler. Jetpack, sunucunuzda ek yük olmadan son derece kısa istatistiklere sahiptir. Yönlendirenler, En Popüler Gönderiler ve Sayfalar, Arama Motoru terimleri, Abonelikler ve Tıklamalar gibi bilgiler sağlar.

Yorumlar

Yorumlar
YORUMLAR

WordPress kullanıcıları, yorumları iyileştirmek ve insanların gönderilere veya bloga abone olmalarını kolaylaştırmak için genellikle bir eklenti ararlar. Jetpack ile ziyaretçileriniz yorum yazabilir ve hatta kendilerini tanıtmanın birkaç yolunu bulabilir. Ziyaretçileriniz misafir olarak yorum bırakabilir veya hesaplarını kullanmayı seçebilirler.

Paylaşım Basitleştirildi

Sosyal Medya
PAYLAŞIM

JetPack, sosyal medya paylaşım düğmelerini kolayca dahil etmenizi sağlar. Mevcut en alakalı sosyal ağ sitelerinin verilen listesinden sürükleyip bırakmanız yeterlidir. Facebook Beğen düğmesini kullanmak yerine bir Facebook paylaş düğmesini kullanmak gibi farklı seçenekleri de özelleştirebilirsiniz.

Jetpack Eklentisi nasıl edinilir?

Barındırma şirketlerinin çoğu Jetpack’i tek tıklamayla WordPress Kurulumu ile yükler. WordPress siteniz önceden yüklenmiş bir Jetpack ile gelmediyse, eklentiyi adresinden edinebilirsiniz. Eklentiyi bilgisayarınıza indirdikten sonra Eklentiler> Yeni Ekle’ye gidin.

“Yeni Ekle” düğmesini tıklayın ve bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyayı yükleyin. “Etkinleştir” düğmesini tıkladığınızda, WordPress ile kurulacak ancak tam olarak etkinleştirilmeyecektir. Bunun nedeni, yetkilendirilmek için Jetpack’i WordPress.com’a bağlamanız gerektiğidir.

Etkinleştirme
ETKİNLEŞTİRME

Jetpack Eklentisini Etkinleştirme

Jetpack eklentisini etkinleştirmek için, onu WordPress.com hesabınıza bağlamanız gerekir. Siteniz için WordPress.org kullanıyorsanız, yine de bir WordPress.com hesabına ihtiyacınız olacaktır. Ancak endişelenmeyin çünkü blog hizmetini kullanmadan bir hesap almak mümkündür.

Hesabınızı oluşturmak için WordPress.com’a gittiğinizde, bir bloga değil, yalnızca bir kullanıcı adına ihtiyacınız olduğunu belirtmeyi unutmayın. Hesabı oluşturduktan sonra, WordPress panonuzdaki Jetpack eklentisine tıklamanız yeterlidir. Jetpack eklentiniz artık sitenizde tamamen etkinleştirilmiştir.

Mobil Tema

Bu modül ile mobil web sitenizi özelleştirerek ve sitenizin hızlı yüklenmesini sağlayarak kullanıcı deneyimini geliştirebilirsiniz.

Foton

Bu modül, blogunuzu hızlandırmak için harika. Tüm resimleriniz, WordPress tarafından barındırılan içerik dağıtım ağına (CDN) yüklenir. Bu, tarayıcının tek seferde daha fazla görüntü indirebileceği ve bu da daha hızlı bir sayfa yüklemesi sağladığı anlamına gelir.

İyi

JetPack, tek bir yerde çok sayıda özelliğe hızlı ve kolay erişim sağlar.

WordPress.com’dan kendi kendine barındırılan WordPress’e geçiş çok sorunsuzdur ve yeni sitenizin görünümünü ve hissini iyileştirir.

Mükemmel bir anti-spam korumasına sahiptir.

İhtiyaçları hafif olan ve uzmanlaşmamış kişisel blogcular için mükemmeldir.

Kötü !!!

Bazı özellikler manuel aktivasyon gerektirirken, bazı widget’lar otomatik olarak etkinleştirilir ve bu biraz can sıkıcı olabilir.

Jetpack, içinde birden fazla eklenti bulunan tek bir eklentidir, bu nedenle, ne kadar çok eklenti kullanırsanız, siteniz o kadar yavaş olur.

Jetpack eklentisini neden tavsiye ederim?

İnternette, bazen seçilmesi zor olabilen birçok WordPress eklentisi bulunmaktadır. Jetpack, hepsi aynı eklentinin parçası olan bir dizi heyecan verici özelliğe sahiptir, bu nedenle birlikte çalışacaklarından emin olabilirsiniz.

Jetpack, WordPress.com’un arkasındaki aynı şirket olan Automatic tarafından geliştirildi ve aynı zamanda WordPress yazılımına da büyük katkıda bulunuyorlar. Kodlama, yüksek kalitede ve WordPress kullanıcılarının ihtiyaçlarına göre yapılır.

Her şeyden önce, sağlanan destek, topluluk destek forumundan ve resmi destek kanalından olağanüstüdür.

Jetpack, sadeliğe dayalı ilkesi nedeniyle hem uzmanlar hem de yeni başlayanlar için kullanışlıdır. Tüm özellikleri tek başına kurmanın ne kadara mal olacağını düşündüğünüzde önemli bir değere sahiptir. Tüm bu özellikleri ile sitenizde denemenizi tavsiye ederim.

Resource

1stWebDesigner

No Responses

Leave a Reply