WordPress Tema Sayfası Ayarları

Tema seçenekleri kullanıcıların çoğu için iyidir; ancak, bu seçenekler geliştirme tarafında işleri karıştırmaya meyillidir. Dolayısıyla, bir WordPress site geliştiricisiyseniz, WordPress tema sayfası seçeneğinize dahil etmeniz gereken bazı seçenekler aşağıda verilmiştir. Ayrıca bu okuyacağınız makale, bu özellikleri neden WP tema seçenekleri sayfasına eklemeniz gerektiğini açıklıyor.

ThemeForest‘in en çok satan teması Avada, bu yazıda örnek olarak kullanacağız. Aşağıda en önemli seçenekleri ele aldık. Daha fazla bilgi için eksiksiz dokümantasyonu buradan da kontrol edebilirsiniz.

Genel Ayarlar

Genel Ayarlar
Responsive Options

Genel Seçenekler, insanların sitelerinin görünümünü kontrol etmesine izin verir. Bu seçenekte üç ana bölüm vardır: Duyarlı Seçenekler, Favicon Seçenekleri ve İzleme Seçenekleri

Duyarlı Seçenek – web sitenizin tasarım düzenini duyarlı veya sabit hale getirmek için gereklidir. Duyarlı tasarım, web sitenizi farklı cihazlarda ayarlarken, sabit düzen, siteyi sabit genişlikte görüntülemek isteyen kullanıcılar içindir.

Favicon Seçeneği – web sitenizin favicon’unu temsil eden web sitenizin URL’si ile bir simge ilişkilendirmek için gereklidir.

İzleme Seçeneği – temanızın altbilgi şablonuna, insanların diğerlerinin yanı sıra Google Analytics gibi hizmetleri kullanmasına olanak tanıyan bir izleme kodu ekler.

Başlık Seçenekleri

Başlık Seçenekleri
Header

Başlık Seçeneği, kullanıcıların menü de dahil olmak üzere içerik alanı üzerindeki her şeyi özelleştirmesine olanak tanır. Üç ana bölümü vardır: Üstbilgi İçerik Seçenekleri, Üstbilgi Arka Plan Seçenekleri ve Üstbilgi Sosyal Simge Seçenekleri.

Başlık İçeriği Seçeneği – başlık tasarımını, kaydırıcı konumunu, şeffaf başlığı ve web sitesinin logosunu vb. Değiştirmek için gereklidir.

Üstbilgi Arka Plan Seçeneği – üstbilgiye arka plan resmi eklemek için gereklidir. Kullanıcılar, başlık üst ve alt dolgusunu tekrarlamak ve hatta değiştirmek gibi çeşitli seçenekleri seçebilir.

Başlık Sosyal Simgesi Seçeneği – başlıkta görüntülenen sosyal simgeleri özelleştirmek için gereklidir.

Alt bilgi Seçenekleri

Alt Bilgi Seçenekleri
Footer

Altbilgi Seçenekleri, web sitesi altbilgisinin farklı alanlarının özelleştirilmesine yardımcı olur. Altbilgi sekmesinin iki bölümü vardır: Altbilgi Pencere Öğesi Seçenekleri ve Altbilgi Telif Hakkı Seçeneği.

Altbilgi Pencere Öğesi Alanı Seçeneği – altbilgi sütunlarının sayısını ayarlamak istiyorsanız gereklidir. Bu seçenek, altbilgi widget alanı arka planı için bir resim URL’si eklemenize izin verir.

Telif Hakkı Alanı Seçeneği – telif hakkı metnini altbilgide görüntülemek için kullanışlıdır. Bu seçenek aynı zamanda sosyal simgeyi sayfanın altbilgisinde görüntülemenize de yardımcı olacaktır (isterseniz).

Arka Plan Seçenekleri

Arka Plan Seçenekleri
Background

Arka Plan Seçenekleri, kutu ve geniş mod düzeninin arka planını değiştirmenize izin verir.

Kutulu Mod için Arka Plan Seçeneği – arka plan renklerini ve desenini değiştirmek için gereklidir. Bu seçeneğin arka plan görüntüsünü ve görüntünün nasıl tekrarlanacağını değiştirmek için de önerilir.

Tipografi Seçenekleri

Yazı Tipi Seçenekleri
Tipografi

Tipografi Seçenekleri yazı tiplerini özelleştirmenize izin verir. İçinde beş bölüm vardır: Gezinme Menüsü ve Başlıklar için Özel Yazı Tipi, Google Yazı Tipleri, Standartlar, Yazı Tipi Boyutları ve Yazı Tipi Çizgi Yükseklikleri.

Özel Yazı Tipleri – Google ve Standart yazı tipleri yerine özel yazı tiplerinin kullanılması gerekir.

Google Yazı Tipleri – Google Yazı Tiplerini entegre etmek, kullanıcının Google Yazı Tipi dizini için gövde, menü, başlıklar ve altbilgi başlıkları için yazı tiplerini seçmesine olanak tanır.

Yazı Tipi Boyutu – kenar çubuğu widget’ı, altbilgi widget’ı ve telif hakkı yazı tipi boyutu vb. Dahil olmak üzere tema sayfasının farklı alanları için yazı tipi boyutlarını değiştirmek gerekir.

Yazı Tipi Satır Yüksekliği – tema sayfasının gövdesi ve başlığı için yazı tipi satırının ayarlanmasına izin verir.

Stil Seçenekleri

Stil Ayarları
Stil

Web sitenizin renklerini özelleştirmek için Stil Seçenekleri’ne ihtiyaç vardır. Bu seçeneğin beş bölümü vardır: Arka Plan Renkleri, Öğe Renkleri, Öğe Seçenekleri, Yazı Tipi Renkleri ve Menü Renkleri.

Arka Plan Rengi Seçeneği – başlık, içerik, altbilgi ve telif hakkı vb. Dahil olmak üzere çeşitli sayfa öğelerinin renklerini değiştirmek için gereklidir.

Öğe Renkleri Seçeneği – kullanıcının düğme, kayan çubuk, altbilgi widget’ı, form, blog ızgarası ve sosyal paylaşım kutusu vb. İçin renkleri kontrol etmesini sağlar.

Öğe Seçeneği – düğme metni gölgesini, kayan çubuk metin gölgesini ve altbilgi metni gölgesini devre dışı bırakmak için kullanılır.

Yazı Tipi Rengi Seçeneği – düğmelerin metin rengini, başlık sloganı, başlık, gövde, bağlantı, kaydırma çubuğu, altbilgi başlığı ve altbilgi yazı tipi rengini vb. Kontrol etmek için gereklidir.

Menü Renk Seçeneği – menü arka planı, yazı tipi ve başlık için renkler üzerinde tam kontrol sağlar.

Blog Seçenekleri

İçerikle ilgili blog gönderileri yayınlamanız gerekiyorsa Blog Seçeneği iyi olabilir. Ayrıca, düzen, kenar çubuğu, alıntılar ve tarih biçimleri gibi farklı blog özelliklerini özelleştirmek için de kullanılabilir.

Genel Blog Seçeneği – başlığı, düzeni, kenar çubuğu konumunu, alıntı uzunluğunu ve sayfalandırmayı vb. Seçmenize olanak sağlar.

Blog Tek Gönderi Sayfası Seçeneği – kenar çubuğu ve diğer rahatsız edici içerikler içermeyen öne çıkan bir sayfaya sahip olmanızı sağlar.

Portföy Seçenekleri

Portföy seçenekleri, kullanıcının sayfa başına öğe sayısı, kenar çubuğu, alıntılar ve daha fazlası gibi portföy sayfasının farklı yönlerini özelleştirmesine olanak tanır.

Sosyal Medya

Sosyal Medya
Social Media

Sosyal medya seçenekleri, sitenizde sosyal simgeleri görüntülemek istiyorsanız yardımcı olabilir. Bunlar sosyal varlığınızı büyütmenize yardımcı olacaktır; ayrıca, ağ pazarlama çabalarınıza katkıda bulunacaklardır.

İletişim Sayfası Seçenekleri

İletişim Sayfası
Communication

Çoğu kişi özel iletişim formu eklentileri kullanır, ancak yerleşik bir seçeneğe sahip olmak, teknoloji meraklısı olmayan kişiler için yararlı olabilir. Bu seçenekler, blogunuzdaki iletişim sayfasını özelleştirmenize olanak tanır. Bu seçeneğin iki bölümü vardır: Google Harita Seçenekleri ve Recaptcha Spam Seçenekleri.

Google Harita Seçeneği – bir Google haritası göstermek ve işletme adresinize yön vermek istiyorsanız eklenir. Bu seçenek ayrıca haritanın genişliğini ve yüksekliğini ayarlamanıza olanak tanır.

ReCaptcha Spam Seçeneği – blogunuzu veya bir web sitesini genel ve özel ReCaptcha ile güvenli hale getirmek için yararlıdır.

Kenar Çubuğu Seçenekleri

İçerik alanı ve kenar çubuğunun genişliğini özelleştirmek için kenar çubuğu seçenekleri gereklidir. İçeriğinizle eşleşecek kenar çubuğu arka plan renklerini seçmek istiyorsanız bu seçenek de gereklidir.

Özel CSS Seçenekleri

Kullanıcı, temanın üzerine yazmak veya yeni CSS özellikleri eklemek isterse, özel CSS seçeneği gerekecektir. HTML temaları değiştirilemez; ancak, özel CSS, özel bir tasarım oluşturma gücü sağlar.

Sonuç

Her popüler WordPress Temasının güçlü bir seçenek paneli vardır. Kolayca yönetilebilen ve anlaşılabilen sayfayı özelleştirmek için harika bir yol sunar. Çoğu kullanıcı bir CSS’nin ne olduğunu bilmez, ancak renkleri, başlıkları, yazı tiplerini ve daha fazlasını değiştirmek için bu seçenekleri kolayca kullanabilir.

WordPress’te bir web sitesi veya blog oluşturan herhangi bir geliştirici, tema seçeneği sayfası için bu seçenekleri göz önünde bulundurmalıdır.

Umarım, çalışmalarınızda size yardımcı olacak bir tema listesi sağladık, bunlar yeterli değilse, themeforest’i ziyaret edin ve orada daha fazla tema, eklenti ve diğer yararlı şeyler bulabilirsiniz.

No Responses

Leave a Reply