Apple’ın İlginç Tarihi

Apple yeni bir düşünce tarzı yarattı… hayır, Apple yepyeni bir yaşam tarzı yarattı.

Apple, ‘iki Steves: Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından kuruldu. Çok farklı iki gençtiler, ama her ikisi de kendi alanlarında dahiler. Her iki  Steve de , San Jose, California’da büyüdü – şimdi daha çok Silikon Vadisi olarak biliniyor.

Milyarderler olmadan ve dünyanın en havalı şirketinin kurucuları olmadan önce, gençlikten dışlanmışlardı. Otuz yıl önce, iki Steve, sadece üniversiteyi terk etmişti. Jobs yaz çalışanı ve Wozniak hesap makinesi üreticisi olarak çalışıyordu.

Woz, zamanının özellikle yetenekli bir mühendisiydi, yaptığı yasadışı cihazları yapıyor ve satıyordu. Belirli bir cihaz, kullanıcıların ücretsiz uzun mesafe aramaları yapmalarına izin verdi (bu, uzun mesafeli aramaların pahalı olduğu 1970’lerde çok önemliydi).

Wozniak bunu AT & T’nin uzun mesafe ağına girerek yapmıştı. AT&T şu anda belki de Apple‘ın en önemli iş ortaklarından biri olduğunu  düşünürseniz ironik bir başlangıç.

Jobs daha sonra Wozniak’ı bilgisayar yapmaya ikna etti. Steve Wozniak sadece makine yaratmaktan keyif alırken, Jobs kişisel bilgisayarların pazarlanabilirliğini her zaman görmüştü. Kendi şirketlerini kurmak için en değerli eşyalarını sattılar.

Jobs, Volkswagen Otobüsünü ve Wozniak programlanabilir HP hesap makinesini sattı. 1.250 $ topladılar ve işlerini Jobs’un bodrum katında kurdular.

Büyük Şirketin Başlangıcı

İlk kişisel bilgisayarı Steve Jobs’un küçük bodrum katında icat ettiler.1 Nisan Günü, 1976’da Steve Jobs ve Steve Wozniak, ilk Apple I bilgisayarı piyasaya sürdü ve Apple Computers şirketini kurdu.

APPLE BİLGİSAYAR PROTOTİPİ

İlk Apple makinesi bir TV’yi görüntüleme sistemi olarak kullandı – o zamanın çoğu makinede hiç ekran olmadığı için harika bir eklenti. Metin o zamanlar teleprinter’dan daha hızlıydı ve saniyede 60 karakter yazıyordu. Ayrıca, kolay başlatma için ROM’da bir önyükleme kodu vardı.

Bir araba gibi, Apple I bilgisayarında, sahibinin açıp makineyi kurcalayabileceği bir kaputu vardı. Kullanıcılar bilgisayarı açmaya ve onlarla uğraşmaya teşvik edildi; daha iyi hale getirmek, daha hızlı hale getirmek ve bazı özellikler eklemelerini sağlamak için.

Steve Jobs, Atari’den 41 yaşındaki eski bir meslektaşı olan Ronald Wayne’i Apple girişimlerine katılmaya davet etti. Jobs, Wayne’e şirketin% 10’unu teklif etti, ancak işini Atari’de sürdürdü ve geceleri Apple için çalıştı. Ronald Wayne ile olan ortaklık uzun sürmedi.

Apple‘ın piyasaya sürülmesinden on iki gün sonra, Ronald Wayne% 10 hissesini 800 ABD dolarına sattı. Wayne’in% 10 hissesinin bugün 35,3 milyar ABD doları değerinde olacağını düşünürseniz, cüzi bir miktar.

1977 – 1980’ler: Hızlı Büyüme

Apple I’den sonra Wozniak şimdi daha büyük ve daha iyi bir makine yapmayı düşünüyordu. Wozniak devam etti ve geliştirilmiş bir sürüm olan Apple II’yi yaptı. Bilgisayar, 16 Nisan 1977’de West Coast Bilgisayar Fuarı sırasında tanıtıldı.

Toshio Mizushima adlı bir Japon kimyager Apple II prototipiyle ilgilenmeye başladı ve daha sonra Japonya’daki ilk yetkili Apple satıcısı oldu.

Apple olarak da bilinen Apple II [], tüm zamanların en popüler bilgisayarı olarak tanındı. TV arayüzü tamamen yeniden tasarlandı. Metinleri, grafikleri ve daha sonra renkleri işleyebilir. Apple, programı çalıştırmak için parçaları birbirine bağlamanızı ve kodu yazmanızı istediğinden, selefinden daha kullanıma hazır hale geldi.

Bu zamana kadar Apple‘ın bir şirket olarak büyümesi için daha fazla paraya ihtiyacı vardı. Çözüm, kendisine Don Valentine tarafından yönlendirilen ve daha sonra Regis McKenna tarafından yönlendirilen Mike Markkula adlı bir melek yatırımcıdan geldi. Apple‘ı finanse etmekle ilgilenmiyordu, ancak Markula’yı tavsiye etti. Jobs onu ziyaret etti ve potansiyel yatırımcıyı kişisel bilgisayarların pazar potansiyeline ikna etti. Markkula, Apple‘a 92.000 ABD Doları ve 250.000 ABD Doları tutarında bir banka kredisi yatırdı.

Markkula, özellikle Apple‘ın oluşum yıllarında büyük bir etkiye sahipti. Wozniak, Markkula’ya Apple’ın başarısı için kendisinden daha fazla itibar ediyor. Genç Jobs ve Wozniak’a yetişkin gözetimi sağladı. Jobs’a iş ve yönetimin içini ve dışını öğreterek akıl hocalığı yaptı.

Şirketin kredi ve sermaye elde etmesine yardımcı olmanın yanı sıra, Michael Scott’u Apple‘ın ilk başkanı ve CEO’su olarak getirdi.

Karısına girişimde dört yıl kalacağına söz verdi, sonunda yirmi yıl kaldı. Markkula, yazdığı çek defteri dengeleme programının veri kasetine çok yavaş olduğunu keşfettikten sonra disket sürücüsünü tavsiye etmiştir.

Apple’ın en ünlü başarısı, ünlü Macintosh’tur. Bir grafik kullanıcı arayüzünü ve fareyi başarıyla kullanan ilk bilgisayardı. Seri, günlük müşteriler için düşük maliyetli, kullanıcı dostu bir bilgisayar tasarlayan bir Apple çalışanı olan Jef Raskin tarafından tasarlandı.

Macintosh, Raskin’in en sevdiği elma türünün adını almıştır. Jobs bu süre zarfında kendi Lisa bilgisayarı üzerinde çalışıyordu, ancak Lisa’nın başarısızlığı netleştiğinde ve Macintosh’un geleceği parlak olduğunda hemen Macintosh projesini devraldı. 1984 Macintosh reklamına buradan bakın.

1980’lerde Jobs hâlâ genç ve deneyimsizdi. Apple satışlarını büyük ölçüde etkileyen birçok pazarlama hatası yaptı. Jobs, şirketi yönetecek disiplinden hâlâ yoksundu. Böylece Jobs, Sculley’i bir adım öteye çekti.

Sculley’nin şirkete iş başarısı, istikrar ve yönetim bilgisi kazandırmak için mükemmel bir seçim olduğuna inanılıyordu. Ekstra parayı reklam kampanyalarında kullanmak için Macintosh fiyatını 1.995 ABD dolarından 2.495 ABD dolarına yükseltti.

Apple-Sculley ve Jobs’ta iç güç mücadelesi düzenli olarak çatışıyordu. Sculley gelenekseldi, ancak Jobs daha doğrusal değildi: Gece yarısından sonra toplantılar yaptı ve sabah erkenden yeni toplantılar düzenledi. Sonunda, Mike Markkula’nın da aralarında bulunduğu yönetim kurulu, Sculley’nin yanında yer aldı. Jobs sonuç olarak Apple‘ı terk etti, gururu paramparça oldu.

Jobs Olmadan Apple

1990’lara gelindiğinde, IBM PC artık işletim sistemi endüstrisine hakim oldu. Apple, Quadra, Centris ve Performa’yı tanıtarak PC tehdidiyle savaşmaya çalıştı. Yeni Macintosh bilgisayarlar, kısmen kötü pazarlama ve teknik özelliklerde küçük farklılıklar olan çok sayıda model nedeniyle sefil bir şekilde başarısız oldu. Bilgisayarların yanı sıra Apple, Newton adında erken bir kişisel dijital asistan veya PDA (aslında bu terimi uydurdular) yayınladı. Girişim başarısız oldu, ancak daha sonra Pocket PC ve Palm Pilot gibi gelecekteki taşınabilir cihazlar için ilham kaynağı olacaktı.

Bu zamana kadar Apple, “sektördeki en kötü yönetilen şirketlerden biri” olarak kabul edildi. John Sculley’in yerini Michael Spindler aldı ve karşılığında Gil Amelio aldı. Stok değeri düşüktü ve şirket milyarlarca dolar kaybediyordu. Onlara liderlik edecek vizyon sahibi kimse yoktu. Kurucular artık aktif değilken Apple nasıl hayatta kalabilir?

Bu arada Jobs, bir görsel efekt ve animasyon şirketi olan Pixar’ı satın aldı. Kısa süre sonra NeXT adında başka bir şirket kurdu. Bilgisayar girişimi, yüksek fiyatı nedeniyle başarılı olamadı, ancak daha sonra Mac OS X’in temeli oldu. Aynı zamanda World Wide Web konseptini icat ederek Tim Berners-Lee için ilk platform oldu.

Apple’ın Rönesansı

Steve Jobs’un geri dönüşünden bu yana, Apple eski coşkulu ruhunu yeniden kazandı. 1998’den 2000’e kadar satışları yavaş ama emin adımlarla artıyordu. Jobs’un CEO olarak ilk hareketlerinden biri, temiz, modern bir tasarımda entegre CRT ekran ve CPU ile iMac’i geliştirmekti. Bilgisayar yılda bir milyon adet satan büyük bir başarıydı.

Apple ürünleri yeniden canlandı ve şirket, ürünlerinin tasarımına ve estetiğine odaklanmaya başladı.

İMAC

Daha sonra şirket, iBook ve Power Mac G4 gibi diğer yenilikçi ürünleri tanıtacak. Ayrıca, NeXT tabanlı yeni işletim sistemi Mac OS X’i de tanıttı.

Ancak Apple’ın bugünkü başarısının patlaması tek bir cihaza kadar izlenebilir: iPod. 23 Ekim 2001’de piyasaya sürüldü iPod “cebinizde 1.000 şarkı” saklayabilir.

Bu, Apple’ın dijital müzik çalarlardaki ilk girişimiydi, karşılığını o kadar iyi veren bir kumar ki diğer yenilikçi ürünlere yol açtı: iPod Mini, Shuffle, Classic, Nano ve daha sonra iPod Touch, iPhone ve iPad.

iPod

Aslında Apple, müzik endüstrisinde devrim yarattı. Şarkı başına yalnızca 0,99 ABD doları veya albüm başına 9,99 ABD doları tutarında müzik indirme ile yeni bir müzik indirme hizmeti olan iTunes Store’u yarattı. İTunes Store 2003 yılında piyasaya sürüldü ve 2 haftada 2.000.000 indirmeye ulaştı, tümü Mac bilgisayarlarda satın alındı.

Apple daha sonra iTunes için bir Windows sürümü yayınladı ve pazar tabanını daha da genişletti.

İTunes Store bununla yetinmedi. Daha sonra iPod, iPhone ve iPad için ücretsiz ve ücretli videolar ve uygulamalar sağladılar.

Bugünün Apple ürünleri basit, temiz ve minimalisttir. Her şey basitleştirilmiştir: tüm gereksiz özellikler çıkarılır ve yalnızca temel özellikler kalır. Apple, tarzı ve sadeliği nedeniyle büyük bir hayran kitlesi yarattı ve on yılda katlanarak büyüdü.

26 Mayıs 2010’da, Apple‘ın değer borsası Microsoft’un borsasını geçti. Microsoft’un Apple‘dan daha düşük olduğu ve 10 yıl önce “düşünülemez” görünen tek 20 yıldı.

25 Ağustos 2011’de Steve Jobs’un Apple‘ın CEO’su olarak istifa ettiği ve yerine Tim Cook’un geleceği haberi çıktı. 5 Ekim 2011’de Steve Jobs, pankreas kanseri komplikasyonları nedeniyle vefat etti.

Apple Şirket Binası

Nitekim, Jobs’un vefatı çok erken ve beklenmedik bir durumdu. Ancak zamanlama bundan daha doğru olamazdı – iPhone ve iPad, şirketin gelir ve kâr açısından beklentilerini aşan büyük bir başarıydı. Apple nihayet kendi başına, Jobs’un düzenli müdahalesi olmadan geleceği fethetmeye hazır. Jobs’tan sonra Cook, tasarım dehası Jonathan Ive ve pazarlama beyni Phil Schiller olarak CEO oldu ve bizi şaşırtmaya ve ilham vermeye devam edecekler.

RESOURCE

1stWebDesigner

Leave a Reply