Çevrim İçi Alışverişin Tarihi – 1960’lardan 1990’lara

Harikalar diyarı e-ticaret olarak adlandırıldı. Bugün, bazı ülkeler alışverişlerinin çoğunu çevrim içi yapmakla meşgulken, diğerleri çevrim içi pazarlarını denemeye başlıyor. Her iki durumda da e-ticaret kalıcıdır.

1960

Bu makale e-ticaretin geleceğine ışık tutmayacaktır. Hayır! Peki, çevrimiçi alışverişin tarihi nedir?

EDI (Elektronik Veri Değişimi) şirketlerin elektronik işlem yapmalarına izin verir. E-ticaret kavramı 1990’lı yıllara kadar günlük İnternet kullanıcısına dokunmasa da, bazı büyük oyuncular EDI’yi 1960’ların başlarında kullanmaya başlamıştı.

Demiryolu endüstrisi, EDI’nin önemini ilk anlayan ve kullanmaya başlayanlar arasındaydı. Onu ulaşım sektöründeki diğer oyuncular takip etti.

1979

Her zaman bir kahraman vardır. Bir anda ortaya çıkan ve alışılmadık bir şey yapan biri. e-ticaretin kendi kahramanı vardır. Michael Aldrich adam. Aldrich, karısıyla bir süpermarkette gezintiye çıktığında 1979 yılıydı.

Aniden, e-ticaret için her şeyi değiştiren bir fikir tarafından vuruldu. Aldrich, bu model aracılığıyla çevrim içi alışveriş yapmaya başlamak için bir yerli televizyonu ve telefon hatları olan bir bilgisayarı bağladı. Çeşitli durumların üstesinden nasıl gelebildikleri tamamen farklı bir hikaye, ancak günün sonunda çevrim içi alışveriş işini başlatmalarına yardımcı olacak bir model buldular.

E-ticaret
E-Ticaret

1981

Bu nadir PDF’ye bir göz atın ve ardından okuyun. 1981 yılında Thomson Holidays, İngiltere’nin dört bir yanından 66 seyahat acentesini alıp ilk B2B (İşletmeler Arası) çevrim içi alışveriş olarak etiketlenen ürünü bulmak için onları birbirine bağladı.

Bu temsilciler, müşterilere anında hizmet verebilmek için çevrimiçi olarak veri elde edebildi ve Thomson Broşüründe nelerin mevcut olduğunu anlayabildi.

1982

Bu, Fransa’nın adını tarih kitaplarına kaydettiği yıldı. Fransa merkezli telekom şirketi, WWW öncesi en çok gerçekleşen çevrim içi hizmet olarak kabul edilen Minitel’i icat etti.

Kullanıcılar, bebeklik yıllarında bile, tıpkı günümüz İnternet’inde olduğu gibi, çevrimiçi alışveriş yapma, telefon rehberlerini kontrol etme, birbirleriyle sohbet etme ve diğer çeşitli temel aramalar yapma ayrıcalığına sahipti.

Minitel
MİNİTEL

1984

Birisi sizi bu gezegende ilk ev alışverişçisi olarak etiketlese kulağa nasıl gelirdi? Jane Snowball, 72 yaşında Tesco’nun müşterisi olduğunda, ilk ev alışverişçisi olarak etiketlendi.

Dünyanın ilk B2C (İşletmeden Tüketiciye) çevrim içi alışveriş sisteminin Tesco tarafından piyasaya sürüldüğü 1984 yılıydı. Online alışveriş sistemi, daha sonra adı Online Alışveriş Arabası olarak değiştirilen Online Alışveriş Sepeti konseptini başlattı.

Ayrıca CompuServe, neredeyse bugünün e-ticaretine benzeyen Electronic Mall’u duyurduğunda Nisan 1984’tü.

1987

Sırada, 1987 yılında başlatılan ve yazılım geliştiricilerin yazılım ürünlerini çevrim içi olarak satmalarına yardımcı olan bir Satıcı Hesabı vardı. SWREG ismiydi ve hala mevcut olan en eski yazılım parçalarından biri.

1990

İşte başlıyoruz. İlk web tarayıcısının piyasaya sürüldüğü yıl. Tarayıcının adı WorldWideWeb idi ve daha sonra bariz karışıklığı önlemek için Nexus olarak yeniden adlandırıldı. Nexus ayrıca web sitelerini kodlayan programcıların editörüydü.

O günlerde Nexus, İnternet’e grafik formatta erişen tek araç olmalıydı. İşin eğlenceli yanı, tarayıcının iletişim aracı olarak İnternet haber grupları kullanılarak halk için başlatılmış olmasıdır.

Bu, o günlerin (İnternet’teki) iletişim sisteminin günümüzdeki kadar büyük olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

1991

O zamanlar NSFNET, İnternet’in bel kemiğiydi, ancak ticari kullanım için uygun değildi. NSF’nin (Ulusal Bilim Vakfı) NET’in ticari kullanımının önünü açtığı 1991 yılıydı. Bu, e-ticaret endüstrisi ve gelecekteki büyümesi için büyük bir destek olarak kabul edildi.

İstatistikler, NSF’nin omurga ağındaki trafiğin, ticari kullanıma açıldıktan sonra 1991 yılında ayda 1 trilyon bayta sıçradığını belirtiyor. 1996’da çevrim içi olarak 10 milyondan fazla ana bilgisayar vardı ve İnternet artık küresel bir fenomendi.

Minnesota Üniversitesi, İnternet’teki dosyalarda gezinmek için kullanılabilecek ilk işaretle ve tıkla tabanlı tarayıcı olan “gopher” ı başlattığı 1991 yılıydı. Zaman zaman bu, İnternetin doğuşu olarak etiketlendi. Gopher başlangıçta kampüs iletişimini kolaylaştırmak için tasarlandı.

“Annemin kullanabileceği ilk İnternet uygulaması.” ~ Mark MaCahil, Gopher’ı başlatan bilgisayar programlama ekibinin Takım Lideri.

1992

1992 yılında “Geleceğin Mağazası: Yeni teknolojiler alışveriş yapma şeklimizi ve ne satın aldığımızı nasıl değiştirecek” adlı bir kitap yayınlandı. Kitap, e-ticaretin geleceğinde neler olacağı ve nasıl olacağı hakkında konuşulduğu gerçeği düşünüldüğünde devrim niteliğinde kabul edildi. İnternet şekillenecek.

“Snider ve Ziporyn (kitabın yazarları), geleceğin cam otobanlarını güçlü bir şekilde tanımlıyor ve bu sadece tüketicilere fayda sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda Bilgi Çağına girerken okullar, hastaneler, işletmeler ve ortalama Amerikalılar için harika fırsatlar da sağlayacak. 21. yüzyıl. ” – Conrad Burns, ABD Senatosu İletişim Alt Komitesi Başkanı

1994

Netscape, İnternet üzerinden veri aktarmanın güvenilir yolu haline gelen şifreleme sertifikasını başlattığında, bu e-Ticaret için “Tüm Yılların Annesi” olarak etiketlenebilir.

Sertifikalar, tarayıcılara verilerini görüntülemeden ve kişisel bilgileri paylaşmadan önce bir kaynağa güvenme şansı verdi. Son tüketicinin İnternet’e ve dolaylı olarak e-ticaret işlemlerine daha fazla ilgi göstermesine yardımcı olan bir şey.

Hepsi bu değildi. 1994 yılı ayrıca Yahoo! ancak alan adı daha sonra 1995 yılında kaydedildi. Bu, İnternet ve e-ticarete gerçekten tamamen yeni bir yön verdi.

1995

NSF’nin alan adlarını kaydettirmek için bir ücret talep etmeye başladığı 1995 yılıydı.

18 Ocak 1995, Yahoo.com etki alanının kaydedildiği gündü. Yahoo kelimesi, “Yet Another Hierarchical Officious Oracle” ın kısaltmasıdır.

Şimdiye kadar daha sonra web’i yönetecek birçok başka hizmetin ortaya çıkmaya başladığını anlamak gerekir. Bunlardan bazıları Amazon, AuctionWeb (daha sonra eBay oldu) ve Verisign vb.

Alan Adları
Alan Adları

1998

PayPal 1998 yılında ortaya çıktı. Gördüğümüz mevcut PayPal sistemi, aslında 2000’lerin sonunda bir finansal hizmet şirketi olan X.COM ile bir ödeme ve kartografik şirket olan Cofinity’nin birleşmesidir.

2000 ve Sonrası

Dedikleri gibi, Google’ın ardından gelen şey tarih. İster nokta com balonu isterse Web 2.0 olsun, İnternet birçok kişinin hayatını şekillendiren üstel bir büyüme yaşadı.

Bildiğimiz gibi, İnternet, büyük ve küçük e-ticaret şirketlerinin kendi mağazalarını açmasıyla büyümeye devam ediyor. Bugün, kelimenin tam anlamıyla İnternet üzerinden her şeyi satın alabiliyoruz. Bu, e-ticaretin harikalar diyarıdır.

Leave a Reply