İCloud’da Daha Fazla Depolama Alanı Nasıl Açılır

İCloud hesabınızı boşaltmak için mücadele mi ediyorsunuz? Henüz yükseltme için ödeme yapmayın! Bunun yerine ücretsiz iCloud saklama alanınızı nasıl yöneteceğinizle ilgili bu ipuçlarını deneyin.

Apple ekosisteminin en önemli satış noktalarından biri, Apple’ın cihazları, yazılımı ve çevrimiçi hizmetleri arasındaki sıkı entegrasyondur. Apple aygıtlarınızı yedeklemek ve bağlamak için en sorunsuz yolu sunduğu için iCloud buna bir istisna değildir.

Maalesef iCloud’daki ücretsiz katman, 5GB’lık bir depolama alanı sunuyor. Dolayısıyla, çoğu kişinin neden iCloud’da yerinin hızla tükendiğini anlamak kolaydır.

Bu sorunla karşılaşırsanız iCloud’da nasıl yer açacağınızı göstereceğiz.

İcloud

İCloud’da Yer Açma

İCloud saklama alanınız bittiyse ve biraz yer açmak istiyorsanız, önce iCloud saklama alanınızı nelerin tükettiğini kontrol etmeniz gerekir.

İPhone’da Ayarlar> [Adınız]> iCloud> Saklama Alanını Yönet’e gidin.

Bu size iCloud hesabınızda neyin kullanıldığını söyleyecektir. Çoğu insan için bu muhtemelen fotoğraflar, mesajlar, iCloud yedeklemeleri, iCloud Drive ve uygulamalar olabilir. Aşağıda her birinden nasıl yer açacağınızı göstereceğiz.

İstenmeyen iCloud Yedeklemelerini Silin

Yıllar içinde birden fazla iOS cihazınız varsa, bu cihazların her birinin iCloud hesabınızda depolanmış kendi yedeği olma ihtimali yüksektir.

Artık kullanmadığınız eski cihazlardaki yedeklemeleri silebilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

İPhone’unuzda Ayarlar> [Adınız]> iCloud> Saklama Alanını Yönet> Yedekler’e gidin.
Artık hangi cihazların yedeklendiğini göreceksiniz. Herhangi bir cihaz adına dokunun ve Yedeklemeyi Sil> Kapat ve Sil’e dokunun. Bu, bu yedeklemeyi iCloud’dan kaldıracaktır.
Ayrıca, hala kullanmakta olduğunuz cihazların yedeğine dokunabilir ve belirli uygulamaların verilerini iCloud hesabınıza kaydetmesini durdurabilirsiniz.

Fotoğraf Kitaplığınızı Kırpın

Bu adım kolay değil. Çoğumuz için iPhone fotoğraf kitaplığımız en değerli anılarımızdan bazılarına sahiptir, bu nedenle fotoğrafları silmek zahmetlidir. Ancak göreviniz iCloud’da depolama alanını boşaltmak olduğu için, ne yapmanız gerektiğine bakmaksızın size ne yapmanız gerektiğini göstereceğiz.

İlk olarak, iCloud’da gerekenden daha fazla yer kullanmadığınızdan emin olmak için cihazınızdaki kamera ayarlarını gözden geçirmelisiniz. Bu, diğer şeylerin yanı sıra 4K yerine 720p veya 1080p videolara geçip geçemeyeceğinize karar vermeyi içerir.

iCloud

Başlayalım:

İOS veya iPadOS aygıtınızda Ayarlar> Kamera> Biçimler’e gidin. Yer kazanmak için Yüksek Verimlilik’i seçin. Bunun fotoğraflarınızı ve videolarınızı sırasıyla HEIF ve HEVC formatlarında kaydedeceğini ve bunların JPG ve MP4 kadar yaygın olarak desteklenmediğini unutmayın.


Şimdi Kamera ayarlarına geri dönün ve Video Kaydet’e dokunun. İdeal olarak en düşük kare hızını ve çözünürlüğü seçmelisiniz. Bu şekilde en akıcı veya en yüksek kaliteli videoları elde edemezsiniz, ancak yerden tasarruf etmek için bazı fedakarlıklar yapılması gerekir. Aynı sayfada, düşük ışıklı videolar için dosya boyutunu azaltmak için aşağı kaydırın ve Otomatik Düşük Işık FPS’yi etkinleştirin.
Kamera ayarlarına dönün ve Ağır Çekim Kaydet’i seçin, ardından en düşük kalite seçeneğini seçin.


Son adımın da önerilmesi kolay değildir, ancak biraz alan kazandıracaktır. Live Photos’u Ayarlar> Kamera> Ayarları Koru’ya giderek devre dışı bırakabilirsiniz. Burada Live Photo’yu devre dışı bırakabilirsiniz. Kamera uygulamasını bir sonraki açışınızda, sağ üstteki sarı daire simgesine dokunun. Bu simge gri ise Live Photos devre dışı bırakılır. Bu, cihazınızın çektiğiniz her fotoğrafla birkaç saniyelik video kaydetmesini durduracaktır.

Artık fotoğrafların ne kadar yer kaplayacağını azalttığınıza göre, fotoğraf kitaplığınızdan istenmeyen öğeleri temizlemeye başlamanın zamanı geldi. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Fotoğraflar uygulamasını açın ve Albümler> Videolar’a dokunun. Artık sağ üstteki Seç’e dokunabilir ve ihtiyacınız olmayan tüm videoları temizleyebilirsiniz.
Benzer şekilde, aşağıdaki öğeler için albümleri ziyaret edebilirsiniz: Uzun Pozlama, Seri Çekim Modu, Panoramalar, Ağır Çekim, Hızlandırılmış Çekim, Ekran Görüntüleri ve Ekran Kayıtları. Bunlardan bir şeyler silmek, çok fazla alanı hızlı bir şekilde temizleyecektir.
Son olarak, bazı resimleri silip silemeyeceğinizi görmek için fotoğraf kitaplığınıza manuel olarak göz atmak isteyebilirsiniz.

Eski Mesajlardan Kurtulun

Mesajlar uygulaması iCloud’da çok yer kaplıyorsa aşağıdaki adımları izleyerek hızlı bir şekilde biraz yer açabilirsiniz:

İOS veya iPadOS aygıtınızda Ayarlar> Mesajlar’a gidin.
Şimdi Mesajları Sakla seçeneğine ilerleyin ve bunu Sonsuza Kadar 30 Gün veya 1 Yıl olarak değiştirin ve Sil’e dokunun. Bu, bir ay veya bir yıldan daha eski mesajları otomatik olarak silecek ve bundan sonra da bunu yapmaya devam edecektir. Mesajların iCloud hesabınızda çok fazla yer kaplamasını durdurmanın kolay bir yoludur.

İCloud Drive’dan Büyük Dosyaları Temizle

Herhangi bir Apple aygıtınızda iCloud Drive kullanıyorsanız, çok fazla yer kaplayan gereksiz dosya olmadığından emin olmak için onu kontrol etmek isteyebilirsiniz.

İOS veya iPadOS’te, Dosyalar uygulamasını açın ve iCloud Drive’a dokunun, ardından silebileceğiniz bir şey olup olmadığını görmek için her bir klasörü kontrol edin.

Mac’inizde, aynı şeyi yapmak için Finder’ı açın ve kenar çubuğunda iCloud Drive’ı tıklayın.

iCloud Tek Yedekleme Hizmetiniz Olmamalıdır

İcloud’daki hizmetlerin çoğu, bir yedekleme hizmetinden daha çok bir “senkronizasyon” hizmetidir. Bu, hizmete nasıl davranmanız gerektiği üzerinde büyük bir etki yaratan küçük ama önemli bir farktır.

Bunu şu şekilde düşünün: iPhone’unuzdan bir fotoğrafı silerseniz, icloud’dan da silinir. Evet, varsayılan olarak 30 gün boyunca son silinen klasörde kaldığının farkındayız, ancak oradan kaldırırsanız, kurtarma şansı çok azdır.

Gerçek bir yedekleme hizmeti, silinen dosyaların kopyalarını çok daha uzun süre saklamanıza izin verir. Fotoğraf kitaplığınızın yerel bir yedeğini oluşturduğunuzu ve bir sabit diskte sakladığınızı varsayalım. Şimdi, bu fotoğrafları iPhone’unuzdan silseniz bile, sabit diskinizde bu resmin bir kopyası var.

Bu nedenle, icloud’da yer açmaya başlamadan önce Apple cihazlarınızdaki her şeyi yedeklemenizi öneririz

Kaynakça

www.makeuseof.com

Leave a Reply